Motoreduktory – układy napędowe o szerokim spektrum konfiguracji

Motoreduktory – układy napędowe o szerokim spektrum konfiguracji

Skieruj się tu, aby zamówić motoreduktor walcowy.

Motoreduktory to w najprostszych słowach zintegrowane układy napędowe składające się z silnika elektrycznego i przekładni. Jak działają motoreduktory i jak się z nich korzysta? Dowiesz się wszystkiego poniżej.

Motoreduktory – gotowe układy, które oszczędzają czas inżynierów

Motoreduktory pozwalają na skuteczne wykorzystanie elektrycznych silników jako napęd w najróżniejszych funkcjach przemysłowych. Dzięki przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że efektywność przekładni w żadnym wypadku nie jest stuprocentowa, w związku z tym zawsze powstaje nieduża dysproporcja pomiędzy mocą wejściową a mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne elementy jak sprzęgła lub hamulce. Najważniejszą zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe elementy, które da się bez przeszkód dobrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry dokładnie pasowały do wymogów danej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą dzięki temu tygodni, a nieraz miesięcy, na czasochłonne wyliczenia i testy różnych zestawów elementów. W zależności od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do krótkiego albo długiego okresu pracy, jak również do sporych, średnich albo lekkich obciążeń.

W motoreduktorach, w których wykorzystano przekładnie kilkustopniowe, można otrzymać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Rodzaje i zastosowanie motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne rodzaje silników (BLDC, DC, AC czy szeregowych), wyróżnia się je ze względu na typ przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem takie oto motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące planetarną).

Brak na pewno takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora jako napędu. Czy to produkcja żywności, transport bądź przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch różne automaty, takie jak linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome, wertykulatory albo atrakcje w parku rozrywki. Szerokie spektrum ich rozmiarów, mocy oraz typów zastosowanych w nich przekładni i silników przyczyniła się do tego, że liczbę potencjalnych kombinacji, które współcześnie mają w ofercie wiodący producenci motoreduktorów, można liczyć już nie w setkach czy tysiącach, lecz praktycznie w milionach.

Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]