Co warto wiedzieć o oknach skrzynkowych?

okna skrzynkowe

Okna skrzynkowe utożsamiamy w szczególności z zabytkowymi budynkami. Często spotkać je możemy w starych kamienicach, wiejskich chałupach oraz pałacach. Dziś są one wytwarzane przede wszystkim z myślą o założeniu w tego rodzaju, bo użycie skrzynkowych okien wymagane jest przez konserwatora. Należy jednak zauważyć, iż z uwagi na ich walory wizualne coraz chętniej zakładane są także w nowszych budynkach. Szczególnie, iż dzisiejsze wersje są tak samo funkcjonalne, co okna wykonane tradycyjnymi sposobami. Jak jednak prezentują się okna skrzynkowe? Z czego są produkowane?

Budowa okien skrzynkowych

Określenie okien skrzynkowych bierze się z ich konstrukcji. Składają się z dwóch skrzydeł, między którymi znajduje się pusta przestrzeń. Jest to pewnego typu izolacja, która chroni pomieszczenie przed chłodem. Okna skrzynkowe w zabytkowych budynkach często podzielone są na cztery części – te górne, mniejsze skrzydła są otwierane oddzielnie i niegdyś służyły do wentylowania wnętrz. Taka konstrukcja najlepiej zda egzamin w budynkach wzniesionych przed laty – chociażby chatach drewnianych.

Wykonanie okien skrzynkowych

Okna skrzynkowe, podobnie jak inne typy, powinny być wyprodukowane z odpowiedniego materiału. Dotychczas najchętniej sięgano po sosnę i modrzew, ale ostatnimi czasy ich producenci wykorzystują również gatunki egzotyczne. Gatunki takie jak przykładowo meranti okazują się bowiem o wiele bardziej odporne na działanie deszczu, wiatru oraz skrajnych temperatur.

Nasze dane kontaktowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]