Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Jeśli chcesz kupić szalunki Kraków, zobacz tutaj.

Szalunki, zwane też deskowaniem, to chwilowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Z reguły używa się ich w przypadku wylewania murów betonowych – wtedy są one niezbędne do tego, żeby stosownie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się również w trakcie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na przygotowanie otworów na okna, drzwi i bramy. W tym wpisie objaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i w jaki sposób mogą nabyć je inwestorzy.

Systemy szalunków

Najstarszym typem szalunków jest struktura sporządzona z desek drewnianych ewentualnie mocnych sklejek połączonych ze sobą gwoździami, którą można użyć ponownie po rozebraniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże ciężki – większość wykonawców oraz inwestorów stawia więc użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki wykonuje się ze sklejki, drewna bądź metalu, jak również zestawiać 2 a nawet 3 materiały. Zazwyczaj jednak korzysta się ze sklejki – głównie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a całą strukturę scalają łączniki, belki, narożniki i głowice ze stalowe lub aluminiowe.

Wypożyczenie szalunków – kiedy warto?

Firmy na co dzień zajmujące się pracami budowlanymi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów, którzy zamierzają zamierzających wybudować jeden obiekt oraz brygad, które świadczą inne usługi. Kupno wszystkich modułów niezbędnych do złożenia szalunku byłoby całkiem nierentowne . Dużo ekonomiczniejszym wyjściem jest wynajem szalunków.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]