Wykorzystanie szalunków w konstrukcjach betonowych i murowanych

Wykorzystanie szalunków w konstrukcjach betonowych i murowanych

Chcesz zamówić szalunki Kraków? Kliknij tutaj.

Szalunki, zwane też deskowaniem, to chwilowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie ścian budynków. Najczęściej wykorzystuje się je w przypadku wylewania ścian z betonu – wtenczas są one niezbędne do tego, aby nadać im stosowny kształt i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się również podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na przygotowanie przestrzeni na bramy, drzwi oraz okna. W tym artykule wytłumaczymy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i gdzie inwestorzy mogą je nabyć.

Z jakich surowców wykonane są szalunki?

Najdłużej znanym typem szalunków jest struktura wykonana z desek drewnianych bądź grubych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można wykorzystać powtórnie po rozmontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże pracochłonna – większa część inwestorów i wykonawców stawia więc użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wyprodukowane ze sklejki, metalu lub drewna, a także łączyć w sobie 2 lub 3 materiały. Zwykle jednak korzysta się ze sklejki – głównie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę spajają belki, łączniki, narożniki i głowice ze aluminium lub stali.

Wynajęcie szalunków – kiedy to się opłaca?

Firmy często parające się pracami murarskimi mają własne szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku brygad, które zazwyczaj oferują inne usługi i inwestorów, którzy zamierzają zamierzających postawić pojedynczy obiekt. Nabycie wszystkich elementów niezbędnych do wykonania szalunku nie byłoby odpowiedzialne finansowo . Dużo ekonomiczniejszym wyjściem będzie wynajem szalunków.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]