Historia obrączek ślubnych

Historia obrączek ślubnych

Zobacz, gdzie zamówić obrączki Kraków.

Dla większości dzień ślubu jest niezmiernie ekscytującym dniem życia. Ceremonia ta wiąże młodą parę na zawsze, a znakiem ich lojalności, miłości i zaangażowania są obrączki ślubne, które wkładają sobie nawzajem na palce.

Historia i tradycje związane z obrączkami

Z początku nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, toteż mają one wspólną historię, która sięga kilkuset stuleci przed naszą erą. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu przekazanie żonie pierścionka stało się cząstką ceremonii ślubu. Niewiele osób wie jednakże, że panowie zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilkaset lat później. Już uprzednio zdarzało się, że zakładali pierścienie na dłoń gdy wyruszali na wojenne eskapady, aczkolwiek tradycja ta spopularyzowała się dopiero w XX w., a konkretnie w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać żołnierzowi, że w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, aczkolwiek w innych krajach, jak przykładowo we Francji, w Brazylii, w Iranie albo w USA, zakłada się je na lewą rękę, którędy zgodnie ze starymi przesądami biegnie “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy i poszukuje obrączek ślubnych wspólnie, niemniej jednak zwyczaj wskazuje, iż narzeczona nie powinna za nie płacić, bowiem jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne – dopisz datę ślubu, cytat lub imiona małżonka

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się skromniejszym designem. Na przestrzeni wieków wykonywano je z różnorodnych surowców, mniej lub bardziej trwałych. Później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo lub stal) reprezentujące siłę uczucia. W dzisiejszych czasach do ich stworzenia wykorzystuje się głównie złoto oraz platynę, które są symbolem zaufania do małżonka. Rzecz jasna, są one również nierzadko zdobione kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu przeważnie nabywane są gładkie, ponadczasowe pierścienie ze złota i delikatne obrączki, w których wykorzystano kombinację dwóch rodzajów złota (przykładowo białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek, mają także nieraz w ofercie ich grawerowanie. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka czy też ważny dla małżonków cytat.

Nasze dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]