Topaz mistyczny – technologia produkcji

mistyczny topaz, mystic topaz, topaz mistyczny

Niepowtarzalny blask oraz oryginalny, jak na topaz, kolor to najważniejsze właściwości topazu mistycznego, od dawna cieszącego się wielkim uznaniem miłośników biżuterii. Choć z pozoru nietrudno pomylić się, że to inny kamień, topaz mistyczny okazuje się naprawdę normalnym topazem. Jego oryginalne walory są skutkiem odpowiedniej technologii produkcji – naturalny topaz jest podczas niej poddawany wpływowi gorąca oraz powlekany cienką warstwą metalu ozdobnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny wygląda tak dobrze.

Kolory topazu mistycznego

Odcienie, jakie ma topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od metalu, z jakim jest połączony. Szczególnie często spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom sprawia zaś, że kamień ma purpurowy kolor, błękitny zaś jest efektem rozgrzania topazu bez żadnych dodatków. Najlepsze skutki przynosi stosowanie czystego topazu – zwłaszcza pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej oraz na Syberii.

Ozdoby z topazem mistycznym

Jak już wspomnieliśmy, wspaniałe zalety topazu mistycznego są wysoko cenione przez złotników. Często używają go zatem do wyrobu naszyjników, pierścionków czy pozostałych ozdób. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż tylko do wieczorowych kreacji – doskonale wygląda również na co dzień. Istotna jest także różnorodność kolorów, sprawiająca, że prościej możemy wybrać biżuterię do danego stroju.