Filologia, ekonomia, budownictwo – na co stawiają przyszli studenci?

Filologia, ekonomia, budownictwo – na co stawiają przyszli studenci?

Wybór odpowiedniego kierunku studiów to dylemat, z którym każdego roku mierzą się dziesiątki tysięcy młodych ludzi. W wielu przypadkach decyzja ta determinuje rozwój przyszłej drogi zawodowej. We wrześniu zaczęły się kolejne tury rejestracji na studia. Sprawdziliśmy więc, które kierunki studiów cieszą się największą popularnością.

Wydziały popularne pośród maturzystów

W top 10 najbardziej popularnych kierunków studiów po raz kolejny na podium pojawia się informatyka. Przyszli studenci zainteresowani komputerami coraz częściej wybierają także kierunki o podobnym charakterze, które posiadają olbrzymi potencjał rozwoju. Są to rzecz jasna robotyka oraz automatyka, które nie są wszak kierunkami pionierskimi, jakkolwiek dopiero wraz z rozwojem technologicznym przestały być uważane, za studia dla marzycieli. W przypadku studiów pierwszego stopnia, abiturienci wybierają przede wszystkim psychologię i zarządzanie. Na kolejnych pozycjach pojawiają się prawo, kierunki ekonomiczne (np. finanse i rachunkowość), wszelkie filologie (głównie angielska) czy budownictwo.

Najwięcej chętnych na miejsce przypada na kierunkach z obszaru matematyki oraz orientalistyki (sinologia i japonistyka). Nie łatwo dostać się też na studia związane z marketingiem, sztuką filmową czy designem. Trzeba zaznaczyć, iż duża liczba kandydatów na dany kierunek studiów jest zależna nie tylko od jego popularności. Liczni maturzyści ubiegają się wszak o przyjęcie nawet na kilka kierunków jednocześnie.

Jak podjąć słuszną decyzję o kierunku studiów?

Stojąc u progu wyboru kierunku studiów trzeba wziąć pod uwagę pasje, ale też ewentualny popyt na rynku pracy. Warto jednakże pamiętać, że wybrany kierunek nie musi przesądzać przyszłej kariery. Absolwenci studiów magisterskich i licencjackich mogą swobodnie uzupełniać zdobyte umiejętności na studiach podyplomowych. Są one tworzone na praktycznie wszystkich uniwersytetach i akademiach i w większości wypadków nie ma wymogu ukończenia studiów kierunkowych, żeby w nich uczestniczyć. Wystarczy dysponować tytułem magistra, inżyniera bądź licencjata.

Studencie, zapamiętaj! Okres studiów to czas, kiedy można także dodatkowo rozwijać swoje kwalifikacje np. poprzez działanie w wolontariatach bądź studenckich kółkach. Należy zagospodarować te pięć lat jak najlepiej.