Co to jest system SWIFT?

Co to jest system SWIFT?

Porządna porcja wiedzy o systemie SWIFT. Przeczytaj koniecznie!

Pomimo, że praktycznie każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, dużo Polaków po raz pierwszy usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji wobec Rosji jako reakcja świata na jej atak na Ukrainę. Jednak system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i jest jednym z filarów wydajnego funkcjonowania międzynarodowego rynku finansów.

Co jest największą zaletą systemu bankowego SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednak ten skrót stosuje się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością dużo bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednak nie jedyny działający współcześnie system tego rodzaju. Poza nim np. w Polsce korzysta się też z systemów: Express Elixir, SORBNET i SEPA.Na świecie funkcjonują też rozmaite systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń bankowych na terenie jednego państwa.

Co jest zatem najważniejszym atutem systemu rozliczeń SWIFT? Używany jest prawie we wszystkich państwach świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba obecnie przekracza już 10 tysięcy, ale również giełdy, domy maklerskie i sporo pozostałych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi otrzymać unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Możliwe jest również przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod ma 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC największych polskich banków

Nawet jeżeli zaledwie sporadycznie realizujesz transakcje międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie ekspresowo odszukać taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC znanych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]