Potrzebujesz więcej wiadomości o kursie dolara? Skieruj się na nordiqa.com
Jeszcze cztery dekady każdy pragnął mieć choć kilka banknotów dolarowych, ażeby wstąpić po sprawunki do Pewexu. Z kolei dekadę później gromadzenie oszczędności w amerykańskiej walucie było miarą powodzenia w życiu zawodowym. Teraz znaczna grupa internautów zamawia na co dzień zakupy płacąc w dolarach, korzystając po prostu z powszechnej globalizacji i opcji międzynarodowej wysyłki przedmiotów z uznanych globalnych portali zakupowych. Nic więc dziwnego, iż dolar stał się walutą, która nie budzi już sentymentu, a kupić go da się również bez ruszania się z domu, ponieważ od wielu lat w naszym kraju funkcjonują kantory internetowe, w których można wymienić dolary na złotówki po częstokroć bardziej opłacalnym kursie niż w instytucjach bankowych.
Parę informacji o dolarze amerykańskim
Określenie „dolar” pochodzi od słowa “talar”. Takim mianem określano czeskie monety wybijane z 1 uncji srebrnego kruszcu. I w rzeczywistości na początku środkiem płatniczym w U.S.A. były monety. Banknoty ze znakiem dolara, które przez wiele lat miały szeroką grupę przeciwników, pojawiły się w obiegu dopiero w drugiej połowie XIX w. remedium na problemy z niedoborem monet. Co interesujące, banknoty dolarowe nie są wykonane z papieru, a z mieszanki włókien lnu (ok 25%) oraz bawełny (ok 75%) z domieszką paru innych ingredientów, które pozostają sekretem. Nie oznacza to jednak, iż banknoty dolarowe są bardzo wytrzymałe – przeanalizowano, że niższe nominały pozostają w obiegu mniej więcej 4 lata, z kolei banknoty z nominałem 100$ – 9-18 lat. Uszkodzone banknoty są mielone, a uformowany z nich materiał jest sprzedawany przedsiębiorstwom, które produkują z nich materiały budowlane. Monety pozostają w obiegu aż 30 lat, ale są one także zwykle gubione, a nieraz właściwie wyrzucane. Podług statystyk tak dzieje się rokrocznie z prawie 62 milionami dolarów w bilonie.
Kurs dolara – jego notowania sprawdzisz na stronie kantoru online
Dolar to nazwa wielu walut lecz nie przeczmy, że kiedy mówimy “dolar” to mamy na myśli dolara amerykańskiego, który jeszcze w XX w. był najsilniejszą walutą świata i dopiero w tym wieku sukcesywnie słabł. Niemniej jednak wymiana dolara w dalszym ciągu stanowi pokaźną część obrotów na rynku walutowym Forex. Zainteresowani najświeższym kursem dolara amerykańskiego mogą w dowolnej chwili poznać jego wartość np. na stronach kantorów internetowych, w których kurs walut odświeżany jest co kilka sekund. Oprócz tego, można tam porównać wartość dolara z aktualnymi kursami popularnych walut, a także przeanalizować historyczne dane dotyczące jego kursu.