Jakie podstawowe zalety mają lampy solarne?

Jakie podstawowe zalety mają lampy solarne?

Dynamiczny rozwój technologii powoduje powstawanie nowych rodzajów systemów oświetleniowych. Jednym z nich jest oświetlenie LED, które wypiera tradycyjne rozwiązania. Lampy solarne LED dostępne są w wielu odmianach i pozwalają na skuteczne oświetlanie rozległych terenów, na przykład, w ogrodzie lub parku.

Zasada działania lampy

Lampy solarne mają prostą zasadę działania. Ich podstawowym elementem są ogniwa fotowoltaiczne, które pozwalają zamieniać energię słoneczną w elektryczną. Prąd uzyskiwany za pomocą promieni słonecznych ładuje akumulatory, które stanowią wyposażenie lampy solarnej. Warto dodać, że wbudowany akumulator pozwala na całkowicie niezależne funkcjonowanie lampy, a więc nie musi być ona podłączona do dodatkowego źródła zasilania. Przy wybieraniu lampy jednym z najważniejszych parametrów jest długość świecenia. Zależy ona od pojemności akumulatora oraz poboru mocy przez lampę. Lampy solarne wyposażone w nowoczesne diody LED mają bardzo małe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dlatego ten sposób oświetlenia może sprawdzić się nawet na terenach, gdzie nie występuje duży stopień nasłonecznienia.

Długi czas świecenia

Lampy solarne powinny być w stanie świecić jak najdłużej po zapadnięciu zmroku. Na szczęście nowoczesne urządzenia są w stanie działać nawet przez kilka dni. Aby było to możliwe, lampa musi posiadać jak najbardziej sprawne panele fotowoltaiczne. Trzeba dbać o ich czystość, co ma szczególne znaczenie podczas występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Na panelu nie może zalegać śnieg, a także powierzchnia nie powinna być zakurzona. W przeciwnym razie panel zmniejszy swoją wydajność. Akumulator, będący na wyposażeniu lampy solarnej, nie będzie mógł być doładowany w ciągu dnia tak, aby zapewnić skuteczne oświetlenie w nocy. Zobacz zakup mieszkania a najbliższa okolica.

Czujniki zmierzchowe

Lampy solarne są bardzo często wyposażone w czujniki pozwalające na uruchamianie oświetlenia dopiero po zapadnięciu zmroku. Mówiąc bardziej precyzyjnie, lampa działa wtedy, gdy zmniejszy się ilość światła docierającego do czujnika. Ten mechanizm może działać zupełnie niezależnie od użytkownika. Możliwe jest jednak regulowanie jego czułości tak, aby dostosować działanie lampy solarnej do warunków panujących w otoczeniu domu lub na ulicy. Taka lampa to lampa solarna led z czujnikiem ruchu i zmierzchu.

Niskie zużycie energii

Warto dodać, że lampy solarne nie tylko mogą się automatycznie włączać, lecz także wyłączać, jeśli tylko ilość światła docierającego do czujnika zostanie zwiększona. Dzięki temu lampy solarne mogą działać zawsze, gdy zaistnieje taka potrzeba. Jednocześnie urządzenie nie będzie zużywać zbędnej ilości energii, a wbudowany akumulator będzie mógł stale utrzymywać wyższy poziom naładowania. Z powyższych powodów lampy solarne to jeden z najbardziej elastycznych systemów oświetleniowych, który można stosować w domach prywatnych, w firmach, a także w miejscach publicznych.