Na bezpieczeństwo na drogach w największej mierze rzutują umiejętności prowadzących jeżdżące po nich auta. Szczególnie istotne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i busów. W ich sytuacji ważne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele takich profesji zgodnie z prawem powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ich temat parę zdań. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?
ABC badań psychotechnicznych kierowców
Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one formę rozmowy z kierowcą, w czasie której odpowiada on na pytania dotyczące wyborów w ekstremalnych przypadkach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są badania na odpowiednich urządzeniach, w czasie których badana jest percepcja prędkości, zdolność szybkiej reakcji podzielność uwagi czy dostrzeganie w ciemności.
Jak zwiększyć szansę podczas badaniach psychologicznych kierowców?
Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej czasie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy pamiętać, że nie dla każdego ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę zwiększyć. Jak? W sieci dostępne są różne opisy działania maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.
Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała
Mob.: +48 608-315-680
E-mail:
[email protected]