Finalna cena wydruku 3D – od jakich czynników zależy?

Finalna cena wydruku 3D – od jakich czynników zależy?

Więcej szczegółów o koszcie druku 3D.

Możliwość zlecenia wydruku 3D dowolnej makiety, projektu bądź modułów z tworzyw sztucznych w dużym stopniu obniża wydatki ponoszone przez wiele firm. O ile zamiarem przedsiębiorstwa jest przemysłowa produkcja, w większości wypadków decyduje się ono na nabycie profesjonalnych drukarek 3D oraz przyjęcie do pracy specjalistów do ich obsługi. Jeżeli jednakże w grę wchodzi wytwarzanie wyrobu o ograniczonym nakładzie albo konieczność przygotowania modelu 3D jest doraźna, lepszym rozwiązaniem jest zlecenie druku firmie zewnętrznej. W takich sytuacjach w toku opracowywania planu projektu pojawia się często pytanie: jak określić koszt wydruku 3D?

Czynniki mające wpływ na koszt wydruku 3D?

Na finalny koszt druku 3D wpływa kilka elementów. Zlecający wydruk 3D nie zawsze ma gotowy do druku plik we właściwym formacie (STEP bądź STL), dzięki któremu można orientacyjnie oszacować koszt wykonania zamówienia. Nierzadko firma zlecająca przygotowuje jedynie rysunek projektowy lub fizyczny model. To sprawia, że cena druku 3D staje się odpowiednio wyższa w związku z potrzebą przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD, czy też przygotowania cyfrowego wzoru z fizycznego obiektu z zastosowaniem skanera 3D. Następne czynniki, które mocno wpływają na finalny koszt wydruku to, oczywiście, wybór samej technologii druku oraz tworzyw, z których wykonany będzie produkt. Nie bez wpływu jest też to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to przede wszystkim od tego, czy wydruk będzie miał częściowe czy kompletne wypełnienie i od jego rozmiaru) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie potrzebował dalszej obróbki (przykładowo wygładzenia albo gwintowania).

Jak skalkulować koszt wydruku 3D?

Nie da się właściwie wyliczyć kosztu druku 3D bez uprzedniego kontaktu z firmą, u której postanawiamy zrealizować dane zlecenie. W tym celu warto przekazać jej plik do oceny lub, jeżeli go nie posiadamy, skorzystać z kwestionariusza i jak najrzetelniej zaprezentować specyfikę zamówienia. Wycena druku 3D wykonywana przez firmę CADXPERT jest bezpłatna. Eksperci CADXPERT służą również wsparciem odnośnie wyboru tworzywa i właściwej techniki druku.

Nasze dane kontaktowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]