Jakie usługi z zakresu hydroizolacji wykona profesjonalna ekipa?

Jakie usługi z zakresu hydroizolacji wykona profesjonalna ekipa?

W trakcie budowy każdego obiektu, niezależnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie planowania warto zatroszczyć się o właściwe zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przeniknąć do niepoprawnie albo w ogóle niezabezpieczonych murów osłabi ich solidność i potencjał izolacji cieplnej, a także przyczynić się do rozrostu chorobotwórczych grzybów i pleśni.

Które fragmenty budynku trzeba chronić hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie trzeba zabezpieczyć przed wilgocią należą głównie fundamenty, piwnice, balkony, dachy i tarasy zielone, a zatem te części konstrukcji, które mają bezpośrednią styczność z lub opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona szczegółową ekspertyzą i konsultacją z zawodowcami, którzy określą, jakie elementy wymagają zabezpieczenia przed wodą i jakiej technologii powinno się użyć w stosunku do poszczególnych segmentów konstrukcji. Na przykład, na ścianie fundamentowej z betonu tworzy się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią warstwę uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W solidnych ścianach z cegły, pustaka wypalanego czy dziurawki poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Z kolei tarasy zielone izoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, aby każda warstwa miała spadek zapobiegający gromadzeniu się wody między nimi i odprowadzający ją. W podobny sposób hydrolizuje się też balkony.

Hydroizolacja – komu ją zlecić?

Istotne jest, aby planowanie hydroizolacji, polecić profesjonalnej ekipie, mającej wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Generalni wykonawcy, deweloperzy oraz inwestorzy skorzystają na współpracy ze zawodowcami w toku prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów zielonych, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budynków w systemie „białej wanny”, jak również montażem taśm PVC, uszczelek pęczniejących, węży iniekcyjnych czy taśm dylatacyjnych. Natomiast na zamówienie zarządców istniejących budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi naprawą, uszczelnieniem oraz inwentaryzacją przecieków wody, reperacją balkonów i tarasów, uszczelnieniem podszybii windowych oraz wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.