Komu potrzebne są badania wysokościowe?

Komu potrzebne są badania wysokościowe?

Dowiedz się więcej o badaniach wysokościowych Bielsko Biała

Wielu z nas działania na wysokości utożsamia przede wszystkim z opieką nad kominami oraz czyszczeniem szyb w wieżowcach. W myśl uchwalonych w Polsce przepisów są to zaś wszelkie prace przeprowadzane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, kiedy działania prowadzone są co najmniej 3 metry nad poziomem gruntu, niezbędne jest natomiast zaliczenie lekarskich badań wysokościowych. Na czym jednak się one opierają? W których przychodniach są wykonywane? Jakie schorzenia sprawią, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Gdzie przeprowadzić badania wysokościowe?

Badania wysokościowe można przeprowadzić odwiedzając placówkę medycyny pracy, gdzie otrzymamy dokumenty kierujące na badania lekarskie. Po ich zakończeniu – o ile rzecz jasna efekty będą pozytywne – otrzymamy orzeczenie pozwalające na działania na wysokościach. Zdarza się też, że na wykonanie badań lekarskich nie ma dużo czasu – w podobnych sytuacjach najlepiej postąpimy udając się sami do okulisty, neurologa i laryngologa celem wykonania badań, zaś następnie przedstawiając je w placówce medycyny pracy, jednak najlepiej zgłosić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Przez które choroby nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe powinny zdiagnozować schorzenia, które sprawiają, że praca na wysokościach staje się ryzykowna. Do najważniejszych tego rodzaju chorób należą w szczególności epilepsja i zaburzenia równowagi, wady wzroku (a dokładnie – konieczność noszenia okularów (choć możemy to ominąć wykorzystując szkła kontaktowe), a także zez. Lekarz może też odmówić wystawienia zaświadczenia, jeżeli mamy nieuregulowaną cukrzycę lub zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy powtarzać co 3 lata, zaś osoby które ukończyły 50 lat – co 12 miesięcy.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]