Okna zabytkowe – jak je remontować?

Okna zabytkowe – jak je remontować?

Jeśli chcesz kupić zabytkowe okna, koniecznie sprawdź https://www.oknostol.com.pl/okna/okna-zabytkowe/

Okna zabytkowe najczęściej prezentują się znacznie lepiej niż te wykonywane współcześnie więc są wielką ozdobą budynków. Walory estetyczne to oczywiście ich nie ostatnia mocna strona, a na ich cenę w dużym stopniu wpływa również metryka. Podobnie jak pozostałe dobra zabytkowe, również okna powinny być konserwowane w myśl przepisów – ich renowacji nie możemy wykonywać samodzielnie z zastosowaniem kupionych w sklepach materiałów. Czym więc wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma prawo wykonać takie prace?

Jak rozpoznać okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zwykle mają więcej zdobień niż nowoczesne. Nie są również otwierane od góry, co powoduje, iż potrzebne okazują się lufciki, z użyciem których możemy wentylować pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak przed chwilą wspomnieliśmy, wykonane są najczęściej z drewna – materiału, który wykazuje wiele zalet, ale potrzebuje regularnej konserwacji, a oprócz tego łatwo go zepsuć. Z tego powodu tak ważne są kwalifikacje osób naprawiających okna zabytkowe.

Renowacja okien zabytkowych

Okna zabytkowe zazwyczaj mają konstrukcję skrzynkową, a ta potrzebuje najwyższych umiejętności – ten rodzaj okna cechuje się bowiem zastosowaniem wielu, dziś już rzadko spotykanych, rozwiązań. W związku z tym, nawet najbardziej doświadczeni specjaliści nie mogą serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie zdobyli uprawnień potwierdzających ich umiejętności, które zostały nadane przez konserwatora zabytków – w innym wypadku przyjdzie im zapłacić wysokie kary.

Nasze dane kontaktowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]