Co wybrać do jazdy konnej – kask czy toczek jeździecki?

Co wybrać do jazdy konnej – kask czy toczek jeździecki?

Więcej o toczku do jazdy konnej.

Jazda konna jest jedną z tych dyscyplin sportowych, gdzie ryzyko upadków jest wyjątkowo duże. A te, przez znaczną prędkość i wysokość, bywają naprawdę niebezpieczne. Na uszkodzenia narażona jest szczególnie głowa dżokeja, która obligatoryjnie winna być dobrze chroniona. W sklepach z artykułami dla entuzjastów jeździectwa można nabyć dwa typy zabezpieczenia dla głowy – toczki oraz kaski do jazdy konnej. Ale które z nich zapewniają lepszą ochronę? O czym pamiętać podczas zakupów któregoś z tych akcesoriów?

Kask czy toczek jeździecki? Co wybrać?

Zwyczajna, myśliwska czapka była pierwszym jeździeckim okryciem głowy. Jej fason był wzorem dla powstania toczków. Dzisiejszy toczek do jazdy konnej jest najczęściej wykonany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim pomiędzy tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie gwarantuje jednak tak solidnej ochrony jak kask, przez co rekomendowany jest raczej przy rekreacyjnej jeździe o niedużej prędkości. Pod tym względem zdecydowanie lepiej wypada kask jeździecki, używany przez wyczynowców, który ma certyfikaty odpowiednich organizacji – w naszym kraju jest to PZJ.

Kupujemy toczek lub kask do jazdy konnej

Najważniejsza kwestia przy zakupie kasków do jazdy konnej to bezpieczeństwo. Kask musi posiadać stosowne atesty, a także być idealnie dopasowany do kształtu głowy dżokeja lub pozwalać na regulację swojego rozmiaru. Do kasku należałoby dokupić dodatki – w szczególności pokrowiec, który uprości jego transport i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Nabywając kask jeździecki nie powinno się także iść na kompromis. Tym samym, jeśli w naszym mieście nie dostaniemy odpowiedniego modelu, można zamówić go w sklepie internetowym.

Nasze dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]