Domowe przetwory z warzyw są z nami od wieków

Domowe przetwory z warzyw są z nami od wieków

Szukasz kiszonkek z warzyw? Sprawdź artmankiszonki.pl.

Kiszonki są tak głęboko zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że sądzimy, iż jest to głównie słowiański smakołyk, sporadycznie napotykany w innych częściach świata. Jednakże domowe kiszonki popularne są nie tylko na terenie Europy, ale również w obu Amerykach oraz w Azji.

Z jakiego powodu kwaszonki cieszą się popularnością?

Historycy potwierdzili, iż proces konserwowania żywności poprzez ich przechowywanie w occie, w solance albo w soli, znany jest ludzkości od ponad 4 tysiące lat. Ta metoda najprawdopodobniej nie pochodzi nawet z Europy, a z obszarów antycznej Mezopotamii. Żywność poddana fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, bo niskie pH zawiesiny, w której jest ona zanurzona, blokuje namnażanie się bakterii gnilnych. Parę wieków temu był to najlepszy sposób, by przedłużyć okres zdatności do konsumpcji mięsa, ryb i warzyw nawet o kilkanaście tygodni. W rezultacie pojawiła się tradycja przygotowywania m.in. kiszonek z warzyw z myślą o zimie i wczesnej wiośnie. Kiszone przetwory warzywne od początku swojego istnienia słyną z właściwości prozdrowotnych, co naturalnie jest potwierdzone. Zawierają one m.in. sporo witaminy C, stąd też marynarze statków, które zaopatrzone były w kwaszonki, rzadziej cierpieli z powodu gnilca. Co interesujące, w naszym języku kwaszone przetwory warzywne określa się potocznie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… pasza objętościowa dla zwierząt przykładowo z bobiku bądź topinamburu.

Kwaszonki – co da się kisić?

Najbardziej rozpowszechnionym kwaszonym warzywem jest ogórek, który jest używany w kuchni zasadniczo na wszystkich kontynentach, również w USA i w Kanadzie, gdzie ten wariant przetworów warzywnych nie jest zbytnio popularna. Tymczasem ogórki kwaszone są tam bodajże wyjątkowo lubianym składnikiem hot-dogów, hamburgerów oraz kanapek. W Polsce oprócz ogórka, równie popularne są kiszona kapusta i buraki, których używa się do przygotowania zup oraz surówek. Lecz to nie jedyne warzywa, które można kisić. W różnych krajach świata kisi się m.in. bakłażany, białą rzodkiew, a także owoce (np. cytryny).

Solanka i ocet wpływają na smak oraz teksturę warzyw, nadając im kwaśność i chrupkość. Domowe kiszonki nie tylko z warzyw, z biegiem lat stały się podstawą bądź ważnym dodatkiem do niezliczonej liczby dań regionalnych. Trzeba pamiętać, że smak kiszonych przetworów różnić się w oddalonych od siebie regionach świata, gdyż jest on zależny od dodawanych do zalewy dodatków, które stosuje się w trakcie kwaszenia. Stąd ogórek wyprodukowany według typowego polskiego przepisu, będzie smakował inaczej niż ten wyprodukowany np. w USA.

Nasze dane kontaktowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]