Badania wysokościowe niezbędne nie tylko dla budowlańców

Badania wysokościowe niezbędne nie tylko dla budowlańców

Na www.testypsychologiczne.com.pl sprawdzisz, kto oferuje badania wysokościowe Bielsko Biała.

Pracą na wysokościach nazywamy pracę wykonywaną na wysokości przekraczającej 3 metry nad gruntem bądź podłogą. Dotyczy to zatem prac głównie budowlanych, ale także pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków oraz przedstawicieli wielu innych dziedzin działalności. Na czym polegają takie badania?

Charakter badań wysokościowych

Praca na wysokości, mimo że zgodnie z przepisami BHP powinna być wykonywana z uwzględnieniem odpowiednich zabezpieczeń, nie należy do bezpiecznych, w związku z tym badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy takiej nie powinny wykonywać osoby mające zawroty głowy, uskarżające się na kłopoty z równowagą czy mające problemy ze wzrokiem. W obręb badań wysokościowych wchodzi zatem kompletna diagnostyka z zakresu laryngologii (co ma związek z błędnikiem i równowagą), okulistyki i neurologii. Badania przeprowadza się poddając osobę badaną nieskomplikowanym testom przy wykorzystaniu specjalnej aparatury. Podczas badań można również zdiagnozować problemy do tej pory niezdiagnozowane, będące zaś poważnym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach, poddanie się im ma więc szczególne znaczenie. Nie należy martwić się, że konieczne będzie poświęcenie na te badania wiele czasu, bo istnieje możliwość wykonania pełnej diagnostyki nawet w jeden dzień.

Badania wysokościowe – jak długo zachowują ważność?

Badania wysokościowe należy zrobić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie jest to jednorazowy obowiązek. Mając na uwadze, że w trakcie pełnienia obowiązków stan zdrowia może ulec pogorszeniu, a także, iż taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom tego typu należy poddawać się co 2-3 lata. Osoby, które mają więcej niż pięćdziesiąt lat, są zobowiązani natomiast poddawać się im każdego roku.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]