Czym charakteryzuje się biopsja fuzyjna prostaty?

Czym charakteryzuje się biopsja fuzyjna prostaty?

Na www.scmkrakow.pl uzyskasz więcej informacji o biopsji prostaty.

Stercz, czyli prostata, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina formą oraz wymiarami kasztan jadalny. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada między innymi za produkowanie płynu, w którym transportowane jest nasienie. Problemy z prostatą pojawiają się u panów wraz z wiekiem, w związku z tym tak istotne jest jej regularne badanie. Pomaga to zidentyfikować zapalenie bądź przerost tego gruczołu, jak również wcześnie zauważyć niebezpieczne zmiany nowotworowe. Trzeba zaznaczyć, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie wolno lekceważyć niebezpieczeństwa jego prawdopodobnego powstania.

Kłopoty z erekcją i oddawaniem moczu – alarmujące objawy

Panowie po 45 roku życia muszą regularnie odwiedzać gabinet urologiczny, szczególnie jeżeli spostrzegli niecodzienne symptomy związane z oddawaniem moczu, jak np. trudności ze wzwodem i ejakulacją, kłopoty w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, jak również krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz zleci badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi sygnalizuje spore prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Żeby jednakże mieć bezdyskusyjną pewność, konieczne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja fuzyjna prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, prowadzona w warunkach szpitalnych, która za sprawą zastosowania równolegle obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu stosuje się wyłącznie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg, który z reguły trwa około pół godziny. Dodatkowo pacjent spędza również po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, dlatego pełna procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym, więc pomimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona w zasadzie bezbolesna. Później patomorfolog sprawdza pobrane wycinki prostaty i bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. uczulenie na niektóre leki, zaburzenia krzepliwości krwi czy posiadanie rozrusznika serca. W związku z tym przed decyzją o zabiegu należy jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasze dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]