Jak się tworzą się blizny na rogówce i czy można je usunąć?

Jak się tworzą się blizny na rogówce i czy można je usunąć?

W tym miejscu otrzymasz szczegółowe informacje dotyczące likwidacji blizn na rogówce.

Oko to wrażliwa część ciała i w każdej chwili może ulec uszkodzeniu. Na skutek różnorodnych zapaleń lub urazów mechanicznych na powierzchni rogówki nierzadko tworzą się blizny, które w mniejszym lub większym stopniu pogarszają jakość widzenia. Blizny rogówki można na szczęście zlikwidować, wykorzystując laserowej korekty wzroku.

Czego rezultatem są blizny rogówki?

Rogówka jest zewnętrzną, wypukłą warstwą gałki ocznej, która je ochrania, a przy tym nadzoruje sposób, w jaki wiązki światła docierają się do głębszych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, a także bardzo sprężysta i mimo iż zazwyczaj niewielkie jej otarcia wygajają się same, w wielu przypadkach powstają zbliznowacenia, m.in. w następstwie naszego niedbalstwa. Co może spowodować tworzenie się blizn rogówkowych? Są one przeważnie konsekwencją dostania się do oka ciała obcego, rozmaitych chorób (np. półpaśca) bądź urazów jak oparzenia, zadrapania oraz skaleczenia. Ale blizny rogówkowe mogą wykształcić się także w wyniku niedbałego nakładania soczewek kontaktowych. Nie licząc wyczuwalnego pogorszenia się wzroku, o pojawieniu się blizn na rogówce świadczy wiele innych objawów, jak m.in. wrażenie drapania gałki ocznej, puchnięcie powiek oraz nieustanne łzawienie, toteż jeżeli ich doświadczasz warto czym prędzej umówić się na konsultację z okulistą. Podczas wieloaspektowego badania ustali on umiejscowienie, głębokość oraz rozmiar blizn, a także doradzi w zakresie opcji ich leczenia.

Zabieg metodą PTK – usuwanie blizn na rogówce

Najpopularniejszą dzisiaj metodą likwidowania blizn rogówki jest zabieg PTK, wykonywany w dużym odsetku klinik, specjalizujących się w korekcji wad wzroku. Zabieg metodą PTK umożliwia eliminację zarówno blizn w centralnej, jak i peryferyjnej części rogówki. Z PTK korzysta się się też do leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny usuwa się w procesie odparowania przy użyciu wiązki lasera wierzchniej powłoki tkanki rogówki. Przed rozpoczęciem tego zaledwie kilkuminutowego zabiegu nie trzeba stosowania pełnej anestezji, wystarczające jest miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się preparatem w kroplach bezpośrednio na powierzchnię oka. Po zabiegu przez kolejne parę tygodni trzeba słuchać się ściśle poleceń lekarza, nie przemęczać oka i systematycznie stawiać się na kontrolę zgodnie z planem.

Nasze dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]