Korekcja stożka rogówki – jakie metody się wykorzystuje?

Korekcja stożka rogówki – jakie metody się wykorzystuje?

W tym miejscu otrzymasz szczegółowe wiadomości dotyczące korekty stożka rogówki.

Stożek rogówki to choroba, która niezmiernie utrudnia normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia, a przy tym może powodować inne schorzenia oczu. Współczesne kliniki okulistyczne dysponują środkami pozwalającymi poradzić sobie z tym problemem. Jak więc powinno przebiegać leczenie stożka rogówki?

Stożek rogówki manifestuje się już w 30. roku życia

Rogówka to transparentny element gałko ocznej, który silnie skupia promienie świetlne. Znajduje się przed tęczówką i ma mnóstwo receptorów bólu, lecz jest ukrwiona w niewielkim stopniu. W okolicy 30. roku życia może ulec zniekształceniu przejawiającemu się ścieńczeniem oraz uwypukleniem w centralnej części. Dzieje się tak na skutek nadwątlenia tkanki, która, wedle niektórych teorii, staje się podatna na działanie rodników. Stożek rogówki wywołuje astygmatyzm i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się bardziej wyczulony na promienie słoneczne. Chorzy uskarżają się też na pieczenie oczu, czasem występuje także widzenie podwójne. Stożek rogówki częstokroć współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, między innymi zapaleniem spojówek wywołanym przez alergię. Na szczęście w dzisiejszych czasach skuteczne leczenie stożka rogówki jest możliwe. Na wczesnym etapie choroba jest adiustowana z użyciem soczewek kontaktowych lub szkieł korekcyjnych, później jakkolwiek nieodzowne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – efektywne metody

Korektę stożka rogówki prowadzi się za pomocą różnych zabiegów medycznych. Aktualnie najbardziej skuteczną metodą na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się dodatkowo w korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli metodę Topoguided. Bardzo dobre efekty dają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia korygowanie astygmatyzmu lub miopii przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą też po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg laserowy, który zupełnie eliminuje wadę wzroku.

Nasze dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]